8 Këshilla të Lehta se si të jesh një luftëtar eko

Toka ka nevojë që të gjithë të jenë një eko-luftëtar këto ditë, sepse jeta në tokë është në prag të zhdukjes. Nëna tokë nuk ka pësuar aq kërcënime sa vuan sot. Mjerisht, njerëzit që ajo i vuri në mbrojtje janë ata që janë në këmbë.

Kjo epokë moderne ka sjellë me vete edhe të mirën edhe të keqen. Ndërsa shumë pyje po pastrohen për të ndërtuar fabrika, po kështu shtëpia e kafshëve të egra gradualisht zhduket. Dhe këto kafshë detyrohen të zhduken.

Me ndërtimin e më shumë shtëpive për të kujdesur për popullatën gjithnjë e në rritje njerëzore, kështu që tokat për bujqësi janë kthyer në shtëpi banimi.

Për t'i bërë gjërat më keq, ne përfshihemi në aktivitete që lëshojnë gazra të dëmshëm në ajër dhe shkaktojnë prishjen e shtresës së ozonit. Duke na ekspozuar ndaj rrezeve të dëmshme që shtresa e ozonit supozohet të mbulojë.

Për më tepër, ne kryejmë praktika të dëmshme që lëshojnë ndotës në zonat e pakta të mbetura gjithashtu për bujqësi dhe ujë.

Vërtetë, toka është krijuar nga 70 ujë, megjithatë, vetëm 1% e ujit të tokës është e mirë për të pirë, not, larje dhe aktivitete të tjera shtëpiake. Fatkeqësisht, një përqindje e madhe e këtij uji të pastër tashmë është i ndotur nga njeriu. Në fakt, hulumtimet treguan se numri i plastikës në ujërat sipërfaqësorë do të tejkalojë numrin e kafshëve ujorë në vitin 2020.

Këto dhe akte më të dëmshme për të cilat ne përfshihemi kanë shkaktuar një zhvendosje të thellë në balancimin natyror të ekosistemit, duke shkaktuar një bollëk dëmesh dhe rreziqesh shëndetësore dhe më keq, zhdukje të mundshme të racës njerëzore.

Për të frenuar këtë kërcënim alarmues dhe për të rivendosur ekuilibrin në ekosistem, duhet të përfshihemi në mënyrë aktive në aktivitete që ndihmojnë në zvogëlimin e efektit të dëmshëm të kësaj epoke moderne.

Shkuarja e gjelbër mund të duket si një tërësi për të shtuar në rutinat tona tashmë të ngjeshura, megjithatë, nuk ka pse të jetë një rishikim total i stilit të jetës tonë. Pak marrëzi në aktivitetet tona të përditshme kanë një rol ose dy për të luajtur në shkallën madhore të gjërave.

Kjo është arsyeja pse ne morëm kohën për të përpiluar këtë udhëzues për t'ju ekspozuar disa këshilla të paprekura që do t'ju ndihmojnë të bëheni një eko-luftëtar më të mirë pa prishur një djersë.

Fikni Gjithmonë Pajisjet

Pajisjet e gatishmërisë në shtëpi konsumojnë më shumë energji nga sa mund ta imagjinoni. Një familje mesatare në Shtetet e Bashkuara harxhon më shumë para për energji sesa ushqim. Konsumi i vazhdueshëm i energjisë pa mjete për ta rimbushur atë ka bërë që energjia të jetë një nga çështjet kryesore me të cilat përballet sot bota. Në pjesën tuaj të vogël, ju mund të kurseni veten disa dollarë dhe të kurseni botën gjithashtu duke fikur të gjitha pajisjet kur nuk janë në përdorim. Sigurohuni që të shkoni rreth e rrotull shtëpisë për të kontrolluar pajisjet që janë ndezur ende para se të largoheni për në punë ose të shkoni në shtrat natën.

Hani më pak

Orari ynë i ngjeshur e bën të lehtë marrjen e ushqimit në lëvizje ose për të porositur fluturime praktikisht çdo ditë tjetër të javës. Ndërsa mund të duket sikur po ju kursen kohë dhe energji, do të keni arritur të rritni mbeturinat tuaja për javën dhe kërkesën për plastikë gjithashtu. Plastikat janë jo biodegraduese dhe shpesh përfundojnë në ujërat sipërfaqësorë. Për të zvogëluar numrin e plastikës që prodhohet, ne duhet të mësojmë të shkurtojmë prapaveprimet dhe kashtat plastike që blejmë. Në vend të kësaj, përgatitni ushqim të bërë në shtëpi dhe përdorni enë gatimi të riparueshme.

Bleni më pak, përdorni më shumë Disa njerëz janë në zakonin e blerjes së gjërave për të cilat nuk duhen vërtet - hedhurina. Përfundoni të blini një gardërobë plot rroba dhe vishni vetëm disa të zgjedhura. Këto rroba ose çanta ose çfarëdo që të gjitha marrin shumë burime natyrore për t'u prodhuar. Me rritjen e kërkesës, edhe furnizimi, kështu, duke i bërë presion burimeve tona natyrore. Për të bërë gjelbër, mësoni të blini më pak dhe përdorni më shumë. Gjithashtu, sigurohuni që të blini gjëra të bëra nga materiale të mira.

Shkoni për Produkte Lokale Përdorimi i dyqaneve lokale është një mënyrë tjetër. Produktet lokale zakonisht bëhen në mënyrë të shëndetshme. Ato janë bërë me më pak kimikate për t'ju mbrojtur nga rreziku i shëndetit ndërsa mbroni edhe mjedisin. Mësoni të zgjidhni produktet e prodhuara në vend, në vend të produkteve të importuara.

Ripërdorni sa më shumë produkte sa të keni mundësi

'Ripërdorimi' është një nga dy R-të kryesore në jetesën jeshile, tjetri është 'Riciklimi'. Këto dy R përfundimisht përmbledhin të gjithë procesin. Për të konsumuar më pak burime natyrore, na kërkohet të ripërdorim produktet ekzistuese. Në vend që të blini ujë në shishe që duhet të hidhni shishen plastike pas përdorimit, mund të vendosni të mbani ujë të pijshëm të pastër në një shishe uji. Ju duhet të ripërdorni shishen e ujit për aq kohë sa ju lejon koha.

Letër më pak

Përveç pastrimit të pyjeve për ndërtesa banimi dhe industriale, shpyllëzimi i pyjeve përmes prerjes së pemëve për të prodhuar letër gjithashtu i shtyn kafshët e egra në zhdukje. Sa më i lartë kërkesa për letër, aq më i lartë është numri i pemëve të përdorura për prodhimin e letrës. Mundohuni të përdorni më pak letër duke u regjistruar në internet për gazetat. Ju mund të paguani faturat tuaja në internet dhe të lexoni revista gjithashtu në internet. Ruani një pemë sot!

Mos e mbani Tap Run

Shumica e familjeve konsumojnë një sasi qesharake të ujit. Më shpesh sesa jo, ujërat e zeza bëjnë një copë të madhe të kësaj shume. Kalojmë kaq shumë kohë në dush, duke shijuar ujin pa i kushtuar vëmendje numrit të galloneve të ujit që konsumojmë. Një ngjarje tjetër është duke e lënë rrjedhjen e kuzhinës të rrjedhë. Le të jemi të vetëdijshëm për numrin e gallone të ujit që konsumojmë çdo javë. Kjo do të zgjasë shumë për t'ju ndihmuar të shkurtoni sasinë e ujit të mbeturinave që prodhon shtëpia juaj.

Jetë i pavarur

Së fundmi, duhet të mësojmë të jemi të vetë-besueshëm. Në vend që të varet nga ushqimet e prodhuara gjenetikisht, ju mund të rritni disa perime dhe të lashta në kopshtin tuaj. Rritja e një kopshti të vogël në shtëpi nuk ju ndihmon vetëm të kurseni mjedisin, por gjithashtu ju ndihmon të kurseni mijëra para që keni shpenzuar për blerjen e atyre produkteve ushqimore. It'sshtë një fitore e dyfishtë për ju!

përfundim

Të jesh një eko-luftëtar nuk ka nevojë të jetë një detyrë kaq e rëndë. Ju nuk keni nevojë të udhëheqni një jetë të trishtuar, të vetmuar për të shpëtuar tokën nënë. Kuota e vogël që të gjithë kontribuojmë do të shtojë shpejt diçka mjaft të madhe për të rivendosur ekuilibrin në ekosistemin tonë. Ruani racën njerëzore, shkoni gjelbër sot!