5 këshilla se si të filloni një biznes në internet

Fillimi i një biznesi në internet nuk është një vendim i thjeshtë për tu marrë. Do të duhet ca kohë të dini se ky është vendimi i duhur për ju. Kam pasur kënaqësinë të filloj dy biznese në internet. E para është një biznes nga shtëpia. Që kërkon shumë rekrutim sepse nëse askush nuk është duke punuar rekrutuesi nuk bën para. Unë hyra në këtë biznes pa një plan, i cili nuk rekomandohet. Mendimi, planifikimi dhe konsiderimi kalojnë në vendime të mëdha. Hapja dhe drejtimi i një biznesi në internet është një nga ato vendime të mëdha. Kishte raste që unë ndjehesha të hiqja dorë. Kishte diçka brenda meje që vazhdonte të më bënte presion për të hapur një biznes stërvitje që do të më jepte më shumë përmbushje dhe shpresë. Me biznesin e stërvitjes, e di se do të jetë një sukses, pasi mund ta shoh dhe besoj se do të ndodhë.

Në drejtimin e dy bizneseve, kam bërë disa gabime dhe kam mësuar shumë gjatë rrugës. Unë do të jap disa këshilla që do të ndihmojnë në krijimin e një themeli dhe biznesi të suksesshëm. Në biznes, do të ketë ulje-ngritje emocionale. Me shpresë dhe pritje, ato emocione do të tejkalohen.

1. Nëse nuk arrini të planifikoni, atëherë planifikoni të dështoni

Planifikimi është thelbësor për një biznes të suksesshëm. Nëse dëshironi të jeni zyrtar, atëherë bëni një plan biznesi, por nuk keni nevojë të keni një plan zyrtar biznesi - por ju ende keni nevojë për një plan. "Njerëzit e konsiderojnë planin e biznesit si detyra të shtëpisë që nuk duan të bëjnë, por planifikimi më ndihmon mua - pavarësisht nga suksesi im", thotë Tim Berry, kryetari i Palo Alto Software, i cili prodhon një program të planifikimit të biznesit dhe autor i The Plan-As -Ju Plani i Biznesit.

Planifikimi është postime në media, azhurnime dhe një kontroll javor me veten. Regjistrimi i biznesit me qeverinë Federale dhe të Shtetit është thelbësor. Gjithashtu, hapni një llogari bankare për fondet e parashikuara.

2. Duke u shqetësuar për gjërat e vogla

Ju nuk keni nevojë të shqetësoheni për gjëra që nuk mund t'i kontrolloni si të filloni kur filloni për herë të parë. Gjëja e rëndësishme për të mbajtur mend është të filloni. Si një sipërmarrës i ri, nuk do të dini gjithçka. Duhet kohë për të ecur në këtë rrugë. Hapni hapat dhe bëni atë që mendoni se është e drejtë dhe bëni korrigjimet e nevojshme gjatë rrugës.

3. Të qenit ekspert

Në botën e sipërmarrjes, ju jeni një ekspert i bazuar në përvojën tuaj. E cila ju jep gjithçka që ju nevojitet për përgjigje në zonën tuaj të zgjedhur. Kjo bie ndesh me gjithçka që kemi mësuar nga të qenurit në mjedisin e korporatës. Që na tregon se duhet të kemi grada, çertifikim dhe përvojë praktike. Në fakt, rritja e vazhdueshme është e nevojshme për rritjen e biznesit tuaj. Do të vazhdoni të mësoni: Vishni etiketën "ekspert" gjithsesi dhe angazhohuni për përsosmëri.

4. Frika

Ju duhet të menaxhoni emocionet tuaja gjatë gjithë rrugëtimit tuaj sipërmarrës. Ju nuk mund të mposhteni nga emocionet tuaja, por përkundrazi është e domosdoshme të menaxhoni mënyrën se si ndiheni dhe mendoni. Nëse jo, do të heqësh dorë nga të jetosh jetën që dëshiron të jetosh. Ne kalojmë në përpjekjet sipërmarrëse për t'u rritur në potencial të pakufizuar. Tërheqni njerëzit që janë në të njëjtin mision si ne, të kenë lirinë që dëshirojmë.

5. Menaxhimi i investimeve

Trajtimi i parave mund të bëhet shumë i vështirë. Mbikëqyrja e të gjitha shpenzimeve është e nevojshme për të përmbushur të gjitha detyrimet. Ju jeni shumë në gjendje të bëni investime të shëndosha duke ditur që do të ketë një kthim - nëse jo tani, së shpejti. Ajo bëhet një betejë e vështirë por sa më shumë të futesh aq më shumë do të dalësh. Konsistenca është thelbësore në gjithçka që bëni; të gjitha gjërat e vogla që ju bëni brenda ditës dhe jashtë do t'ju shtyjnë në nivelin tjetër.