Lista e listave të 5 pikave - Si të zgjidhni një fond të përbashkët

Nga Raj në The Capital

1. Cili është Regjistri Afatgjatë i fondit të ndërsjellë?

Për çdo fond të ndërsjellë, ndiqni rekordin e tij të performancës së 10 viteve të fundit. Nuk është e nevojshme që fondi të performojë shkëlqyeshëm dhe të jetë në krye çdo vit. Përkundrazi, duhet të kontrollojmë nëse fondi ka mbetur në 20% më të mirë në kategorinë e tij për çdo vit, të paktën në 10 vitet e fundit.

Një fond i mirë nuk mund të performojë në mënyrë të shkëlqyeshme çdo vit, por ai duhet të mbetet mbi mesataren në të gjitha vitet. Kjo do të sigurojë që fondi nuk po merr ndonjë rrezik shtesë për t'u bërë një interpretues kryesor në çdo vit të veçantë. Kështu që nuk do të funksionojë shumë keq nëse tregu korrigjon vetë.

Shembulli më poshtë është nga fondi i kapitalit të SBI, ku fondi ka qenë i dobët në krahasim me fondet e tjera në periudhën 1yr, 2yr, 3yr, por ai qëndron në top 10 në kategorinë 5yr dhe 10yr.

burim - moneycontrol.com

2. Kush është Menaxheri i Fondit për fondin e përbashkët?

Mund të ndodhë që një fond të ketë kryer mbi mesataren çdo vit të 10 viteve të fundit sipas kritereve të 1-të të diskutuara. Atëherë a duhet ta blini menjëherë atë fond? A është zgjedhja e një fondi shumë të lehtë? Padyshim jo!

Nëse një fond ka një rekord të vazhdueshëm në 10 ose 15 vitet e fundit, atëherë nëse duhet të investojmë në atë fond varet shumë nga menaxheri i fondit. Performanca e kaluar nuk ka ndonjë domethënie nëse menaxheri i fondit ka ndryshuar kohët e fundit. Gjithmonë duhet të kontrollojmë nëse i njëjti person po menaxhon fondin i cili ka dhënë kthime të qëndrueshme në 10-15 vitet e kaluara. Kjo për shkak se një fond nuk është i mirë apo i keq, përkundrazi, një menaxher i fondit është i mirë ose i keq.

Si ta përcaktojmë nëse një menaxher i fondit është i mirë apo i keq? Së pari, regjistrimi i fondit duhet të jetë vazhdimisht i mirë në të gjitha ato vite në të cilat ai e ka menaxhuar atë. Së dyti, nëse një menaxher fondesh menaxhon 5 fonde dhe nëse nga 5 vetëm 1 skemë ka kryer mirë dhe pjesa tjetër 4 kanë rënë keq, nuk do ta konsideroj atë menaxher të fondit të jetë i mirë.

Mund të ndodhë që nëse bëni 5 gjëra, ju performoni mirë në një për shkak të fatit të pastër. Nëse 3 ose 4 nga 5 bëjnë mirë, unë do ta konsideroj atë menaxher të fondit si të mirë dhe mund t'i besoj atij personi për investimin tim.

3. Cila është rekordi i AUM për Fondin?

Tani shohim që regjistrimi i një fondi është mirë, menaxheri i fondit është i mirë, i njëjti menaxher i fondit po menaxhon fondin për 7-10 vitet e fundit. Gjëja tjetër që do të përqendrohemi është AUM, d.m.th. Asetet nën Menaxhim.

Ne duhet të ndjekim se si AUM ka ndryshuar kohët e fundit. A ka hyrë shumë para brenda fondit në 1 ose 2 vitet e fundit? Mund të ndodhë që fillimisht kur AUM ishte i ulët, ishte më e lehtë të gjente stoqe cilësore. Tani nëse papritmas një fluks i madh parash ndodh në atë fond, unë do të shmang atë fond. Gjatë kohërave të tilla, menaxheri i fondit duhet të investojë në një farë mënyre ato para pasi nuk mund të mbajë më shumë se 35% të parave në para. Kështu që ai mund të detyrohet të blejë stoqe jo aq të mira cilësore. Në raste të tilla, performanca e ardhshme do të ndikohet.

4. isfarë është Regjistri Risk vs Return për fondin?

Ne jo vetëm që duhet të monitorojmë kthimet, por gjithashtu duhet të kontrollojmë rrezikun ndaj rekordit të kthimit. Kjo për shkak se kthimet e mira mund të gjenerohen duke marrë rreziqe të larta. Por ai menaxher i fondit është më i miri që mund të japë kthime të larta duke marrë rrezik më të ulët. Në përgjithësi, skemat me kapele të mëdha kanë një rrezik më të ulët sesa skemat e kapakut të mesëm ose të kapakëve të vegjël. Nëse një skemë me kapele të mëdha ka dhënë 15% kthime në 10 vitet e kaluara dhe një skemë me kapele të vogla ka dhënë 16% kthime gjatë së njëjtës periudhë; atëherë për vetëm 1% kthime shtesë, unë nuk do të preferoj fonde me kapital të vogël me rrezik të lartë.

5. isfarë është TER për Fondin?

TER (raporti i shpenzimeve totale) është komisioni që bën ndërmarrja MF kur investoni në fond. Ju lutemi kontrolloni se çfarë është TER për fondin. është shumë e lartë? dmth po dhuroni shumë si komision për fondin? Shmangni fondet të cilat kanë raporte shumë të larta të shpenzimeve.

Shpresoj se ky artikull ju ndihmoi të kuptoni - Si të zgjidhni fondet e ndërsjella India

mësoni më shumë rreth - Cilat janë fondet e ndërsjella? Llojet e fondeve të ndërsjella në Indi