4 Llojet e klientëve të pavarur dhe si t'i bëni ata të lumtur

Kënaqësia e njerëzve nuk është gjithmonë një dobësi

Fotografi nga Ali Yahya në Unsplash

Unë gjithmonë kam qenë një popull i pëlqyeshëm.

Si dobësi, është një gjë e tmerrshme. (Ju përfitoni nga ... shumë. Por në një moment të caktuar, unë fillova të kuptoj se ishte gjithashtu një nga pikat e mia më të mëdha. Pas një jete të studiuar atë që i bën njerëzit të lumtur, unë fillova ta zbatoj atë njohuri në marrëdhëniet e mia të pavarura dhe gjërat kurrë nuk kanë qenë më të mira.

Tani, unë jam në gjendje të bëj lidhjen midis asaj që kërkon klienti im (ose se si ai po e kërkon atë) dhe çfarë rezultati do ta bëjë atë më të lumtur. Kjo më lejon të shkoj lart e më tej në një mënyrë që kurrë nuk do të mund ta shihja vetëm detyrën. Më ndihmoi gjithashtu të identifikoja disa lloje klientësh me të cilët kam punuar përsëri dhe përsëri, dhe ato që rezultuan se kishin nevojë për ata klientë më në fund.

1. Klienti i ëndrrave

Foto nga CoWomen në Unsplash

Ky tingëllon si jo-inteligjent, apo jo? Everydo freelancer ëndërron për atë klient që thjesht klikoni. Ju e doni llojin e punës që ata kërkojnë, ata "marrin" si i bëni gjërat, është thjesht përsosmëri nga fillimi në fund. Por një marrëdhënie me klientin tuaj të ëndrrave kërkon punë, ashtu si me çdo klient tjetër. Dallimi i vetëm është se, në vend që të caktoni keqfunksionime ose pritjet jorealiste, ju po luftoni vetëkënaqësinë. Kjo është gjithçka mbi ju.

3 hapa për ta lumturuar klientin tuaj të ëndrrave:

1. Stimuluar. Mos e merrni si të mirëqenë klientin tuaj të ëndrrave. Vetëm se ata janë klienti juaj ideal nuk do të thotë që ju jeni i pavarur i tyre ideal, kështu që sigurohuni që ata kanë një arsye për të qëndruar me ju. Oferta marramendës për besnikërinë e tyre ndaj markës tuaj.
  2. Qëndroni profesional. Shtë e lehtë të afrohesh me klientët me të cilët keni një raport të mirë. Unë madje do të thoja që kam zhvilluar miqësi me një çift të miat, por është e rëndësishme të mos harroni kurrë se klienti juaj është shefi juaj. Mos u bëni klientë të tjerë badmouth për t'i bërë ata të ndjehen mirë dhe kurrë mos shkoni më rastësor sesa ata në komunikimet tuaja.
  3. Mbani lart standardet tuaja personale. Puna e përsëritur mund të fillojë të ndjehet e ndenjur, edhe nëse vërtet ju pëlqen personi me të cilin jeni duke punuar. Gjeni mënyra për ta mbajtur atë të freskët dhe mbi të gjitha, mos lejoni që cilësia e punës tuaj të rrëshqasë vetëm sepse supozoni se klienti juaj mendon se bota juaj.

Mos harroni të pyesni klientin tuaj të ëndrrave për reagime çdo herë kaq shpesh. Kjo tregon se kënaqësia e tyre është ende përparësi për ju. Jepuni atyre një përvojë që ju veçon nga freelancer të tjerë.

2. Kutia e xhaketës

Foto nga Web Hosting në Unsplash

Ky klient ka shumë punë për ju. Si, shumë punë. Ose të paktën kështu është ai që tha tre javë më parë. Që atëherë, janë bërë kriketa dhe keni marrë përsipër punë të tjera për të mbushur boshllëkun e mbetur në prag të tij. Pastaj u zgjove këtë mëngjes në një email me punën e një muaji detyrash për të cilat do të duheshin përsëri në dy javë, në krye. Tani jeni duke u përpjekur, sepse edhe pse shenjat e dollarit po vallëzojnë vizionin tuaj, koha kur u thuani atyre se do të largonit, ka mbaruar gjatë këtyre tre javëve të heshtjes në radio.

Për disa klientë, ky është një model aq i parashikueshëm sa mund të kalibroni në të, pasi të dini se si shkon historia e tyre. Nëse keni shumë fleksibilitet për atë lloj sendi (ose një orar të mbushur me klientë më të qëndrueshëm që mund të caktonit orën tuaj) mund të mos ndjeheni nevojë për të ndërmarrë ndonjë veprim fare. Nëse, megjithatë, ju jeni si shumica prej nesh dhe nuk mund të bjerë gjithçka kur Jack-in-the-Box shfaqet me një punë urgjente 20+ orë, do të punoni më mirë me disa kufij në vend.

3 hapa për të bërë të lumtur një kuti-në-kuti:

1. Vendosni kufijtë. Kjo është sinqerisht këshilla ime për çdo marrëdhënie që do të keni ndonjëherë, por është veçanërisht e rëndësishme në këtë skenar. Njoftojeni klientin tuaj saktësisht se sa njoftim ju duhet për të përfunduar në mënyrë të arsyeshme llojin e detyrës që zakonisht ju japin. Jep atë kuotë bujarisht. Edhe nëse të duhen vetëm 48 orë këtë herë, mund të jesh shumë i ngarkuar herën tjetër.
  2. Qëndroni të fortë. Bëhuni gati për disa kthyese. Jack-in-the-Box nuk ju pëlqen të thuhet se diçka nuk do të funksionojë në minutën e fundit. Problemi është, ai gjithmonë komunikon me ju në minutën e fundit. Ky nuk është një problem “ju”.
  3. Propozoni një marrëveshje për mbajtësin. Nëse Jack-in-the-Box juaj rregullisht ju vjen me punë që ju pëlqen të bëni dhe një buxhet të shëndetshëm, shikoni nëse ai do të ishte i pranueshëm në një marrëveshje mbajtëse. Bëni të qartë në kontratë se ju nuk mund të jeni përgjegjës për krijimin e detyrave që ato nuk ju marrin me kohë. Ju paguani pa marrë parasysh çfarë, dhe ata janë të stimuluar për të komunikuar në mënyrë efektive.

Jacks-in-the-Box janë mënyra siç janë sepse ata (ose njerëzit për të cilët punojnë) luftojnë me menaxhimin e kohës. Nëse dëshironi të jeni në gjendje të vendosni kufij me këtë lloj klienti, duhet të keni një bazë të lartë morale për këtë. Mos i vendosni gjërat e tyre në djegësen e pasme vetëm sepse ata bënë të njëjtën gjë për ju. Merrni punën e tyre, në standardin që do t'i kushtonit vetes për çdo klient tjetër dhe do ta bëni atë në kohë.

3. Perfeksionisti

Foto nga Amy Hirschi në Unsplash

Le të jemi të vërtetë këtu, ne po flasim për mikromanagers. Ju do të merrni pjesën tuaj të këtyre, dhe është mirë t'i gjeni ato sfiduese. Klientët perfeksionistë pëlqejnë të zgjedhin detaje. Ata duan të dinë se ku jeni, në çdo hap të procesit. Projektet e tyre janë foshnjat e tyre dhe nuk duan asgjë më të mirë për bebet e tyre.

Nëse unë do të isha klient, do të isha pothuajse përfundimisht një mikromanager. Kjo është arsyeja pse unë në fshehtësi më pëlqen të punoj me ta! Nuk ka asgjë më të kënaqshme profesionalisht për mua sesa të bërit një mikromanager të lumtur. Ja pse: shpesh konstatoj se klientët që përpiqen të mikromanizojnë mua nuk donin të më punësonin në radhë të parë. Ata donin ta bënin punën vetë, ata thjesht janë shumë të mbingarkuar. Kur i bëj ata të kuptojnë se unë e kuptoj vizionin e tyre dhe unë jam i përkushtuar ta sjell në jetë saktësisht se si ata kanë ëndërruar, unë pothuajse mund ta ndiej lehtësimin e tyre që rrezaton përmes internetit.

3 hapa për të bërë të lumtur perfeksionistët:

1. Përgjigjuni gjithçka. Edhe kërkesa ose sugjerimi më i vogël është i rëndësishëm për këtë lloj klienti. Ata duan të dinë se janë dëgjuar, çdo herë. Kur unë jam duke bashkëpunuar në Google Docs, për shembull, unë u përgjigjem komenteve të tyre sesa duke klikuar Zgjidh, edhe nëse është thjesht një shënim i shpejtë për të thënë se e kam rregulluar. Unë i lë ata të vendosin kur diçka zgjidhet.
  2. Përgjigju para se të pyesin. Mikromomanerët kanë frikë nga e panjohura. Ju mund ta lehtësoni atë frikë duke e parashtruar procesin tuaj që në fillim. Unë kam një paketë që unë zakonisht e dërgoj kur unë në bord një klient të ri që e bën pikërisht këtë (unë në fakt e mora idenë nga një prej klientëve të mi të preferuar gjatë gjithë kohës, një fotograf që betohet për atë me klientët e saj).
  3. Njihni kufijtë tuaj. Perfeksionistët nuk janë për të gjithë. Ata kanë nevojë për shumë mirëkuptim. Nëse nuk jeni dikush që mund të punojë mirë me mikromanagers, është mirë që vetëm t’i shmangni ato, nëse mundeni. Ata do t'ju stresojnë dhe puna juaj do t'i zhgënjejë ata.

Shtë e mundur për të bërë një mikromanager të lumtur. Sidoqoftë, ata kanë një tendencë të keqe për të marrë në mënyrën e tyre dhe ky është problem kur bëhet fjalë për produktivitetin. Ju mund të vini re se ata janë duke kërkuar ndryshime, pastaj më vonë ju kërkojmë të zhbëni ato ndryshime pa asnjë të dhënë kjo është ajo që ata po bëjnë. Ata mund të kërkojnë shumë nga koha juaj për asnjë arsye tjetër përveç se ata duan siguri të vazhdueshme.

Kjo është ajo ku ju do të përfitoni nga njohja e procesit tuaj dhe komunikimi i këtij procesi për ta nga marrja e sipër. Vendosni kufijtë me palën tuaj perfeksioniste dhe jini të gatshëm t'i kujtoni me mirësjellje atij kufijtë kur gjërat fillojnë të dalin jashtë.

4. Ai që iku

Foto nga Jesus Kiteque në Unsplash

Ju menduat se ai ishte i sigurt për të qenë një klient i ëndrrave, dhe pastaj ai ju la me një kuti të zbrazët dhe një vrimë në kalendarin tuaj. Ju keni ndjekur, por pa dobi.

Ju dëshironi atë punë përsëri. Ju dëshironi një shans për të rregulluar gjërat. Mbi të gjitha, thjesht doni të dini se çfarë shkoi keq. Dhemb kur një klient i mundshëm ju premton botën dhe pastaj ju fantazmon, por mënyra e vetme për të trajtuar atë situatë është me një dozë të shëndetshme të realitetit.

3 hapa për ta bërë atë të lumtur:

1. Ju ndoshta nuk mundeni. Kjo është arsyeja pse ata janë ai që u largua, jo ai që mund të largohet. Farëdo që të ndodhte, ata tashmë janë zhdukur prej kohësh.
  2. Ju nuk doni, sidoqoftë. Sepse jo çdo punë është përshtatja e duhur, dhe kjo është në rregull.
  3. Në fakt, vërtet duhet të ecësh më tej. Ka klientë të tjerë atje që ju gërmojnë. Ju jeni duke humbur kohën tuaj pining pas atyre që nuk!

Sigurisht, gjithmonë mund të përfitoni nga një periudhë e shkurtër analize pasi të bien një marrëveshje premtuese. Nëse po humbni disa marrëveshje, njëra pas tjetrës, mund të dëshironi të kërkoni modele. Merrni atë që mësoni dhe silleni atë në punën tjetër. Kur e dini më mirë, ju bëni më mirë.

Por pasi ta keni bërë këtë, është koha që të bashkoni propozimin tjetër. Vazhdo te ecesh perpara. Klienti juaj i ëndrrave është atje, duke pritur për ju.