4 këshilla se si të jesh produktiv gjatë punës nga shtëpia

Unë kam punuar nga shtëpia për një vit e gjysmë dhe kam mësuar shumë për ruajtjen e fokusit. Këtu janë disa këshilla të dobishme për ata prej jush që po kalojnë këtë përvojë për herë të parë:

1. Ndërtoni rutinën tuaj: Rezistoni ndaj tundimit të prishjes së rutinës së orarit të punës. Nëse planifikoni të punoni natën vonë, mendoni dy herë në cilën orë do të zgjoheni ditën tjetër.
  2. Dilni çdo ditë: Shkoni në palestër, cikël ose thjesht ecni në dyqanet e afërta do të ndryshojnë plotësisht produktivitetin tuaj. Pasja e një ajri të pastër dhe ekspozimi ndaj diellit do të ndryshojë gjendjen tuaj për mirë dhe do t'ju japë shumë energji.
  3. Vendosni objektivat ditore: Në fillim të ditës, shkruani 3 deri në 5 detyra që dëshironi të arrini. Kjo do t'ju mbajë të motivuar gjatë gjithë ditës në mënyrë që t'i plotësoni të gjitha. Nëse nuk e keni arritur qëllimin që është në rregull, të paktën e dini se keni bërë më të mirën gjatë ditës. Unë personalisht përdor detyrat e Google.
  4. Dini kur të ndaloni: Ju duhet të përcaktoni një kufi për të punuar. Për shembull, nëse rutina juaj është të punoni nga 10 e mëngjesit deri në 7 të mëngjesit me pushim 2h, ju me siguri duhet të vendosni të mos punoni pas orës 7 të mëngjesit, përveç rasteve ekstreme.

Nëse keni më shumë këshilla për të ndarë, ju lutemi ndani në një koment.