12 sfidat kryesore që përpiqen të shesin një kompani me një vlerësim që ju "meritoni" dhe si t'i tejkaloni ato

Fotografi nga Sharosh Rajasekher në Unsplash

Kohët e fundit kemi shitur kompaninë tonë. Ishte mjaft përvojë. Nëse jeni të interesuar të dëgjoni se si u rritëm dhe shitëm një kompani me porosi të zhvillimit të softuerit në 5 vjet, ju lutemi lexoni artikullin.

Unë kam folur me shumë pronarë të ndërmarrjeve të ngjashme që kanë ose po e shohin atë sfiduese për të marrë një transaksion që ata vërtet e pëlqyen. Disa prej tyre kanë gjetur blerës, strategjikë dhe / ose financiarë, por ata mendojnë se ata merituan shumë më tepër për të gjithë mundin dhe sakrificat që ata kanë bërë në ndërtimin e biznesit të tyre dhe duke e rritur atë ndër vite. Disa janë pajtuar sepse procesi ishte shumë ngacmues dhe ata nuk donin të vazhdonin ta tërhiqnin atë.

Arsyet janë çuditërisht të ngjashme duke pasur parasysh larminë e këtyre organizatave. Pasi kalova vetë procesin, plus, gjatë 10 viteve të fundit, atë të disa kompanive partnere dhe disa prej klientëve tanë, dhe pasi e kalova atë në mënyrë studimore në studimet e mia të sipërmarrjes, mendova se i ndaj përvojat, sfidat dhe mënyrën sesi unë besoj se ato mund të tejkalohen, posaçërisht në segmentet e vogla dhe të mesme të shumicës së industrive.

Unë e kam shkruar këtë me një këndvështrim për ju pronarin e biznesit. Ai pronar mund të jetë një ose më shumë se një partner - e gjithë kjo vlen në secilin rast.

1) Arsyeja e saktë për të dalë nuk është analizuar si duhet

Shtë e rëndësishme për të kërkuar shpirtin pse një sipërmarrës dëshiron të largohet nga biznesi i tij / saj. A është për shkak se biznesi po thahet? Dëshironi të ndjekni ëndrra dhe / ose karriera të tjera? Djegur? Arsyet shëndetësore? Dëshironi të fitoni para gjatë rritjes? Mund të ketë shumë arsye. Shtë e rëndësishme të bëni pyetjet e mëposhtme dhe të shkruani përgjigjet.

Cila është arsyeja numër 1 për mua për të shitur biznesin? A është arsyeja bindëse apo ka ndonjë dyshim (s)? Çfarë? Pse?

Ka shumë të ngjarë që një mos-konkurrencë me pronarët e rinj do të parandalojë ndërtimin e një organizate të ngjashme. Nëse duhet të vazhdoj të punoj gjatë shitjes (për çfarëdo arsye) a do të jem mirë të punoj për një pronar tjetër dhe / ose të filloj një biznes tjetër në një industri / treg të ndryshëm?

Nëse nuk do të kishte mundësi për të shitur kompaninë, cilat mundësi të tjera mund të ketë? Menaxhimi i blerjes? Punësoni një CEO / COO për të drejtuar çdo ditë?

A është një arsye personale dhe / ose mjedisore apo një arsye biznesi? Nëse nuk është një arsye biznesi, a mund të tejkalohen sfidat personale në ndonjë mënyrë tjetër? A do të ndikojnë në shitje sfidat mjedisore?

Bërja e një analize më të thellë pothuajse gjithmonë sjell probleme themelore, sfida të fshehura dhe madje mundësi të reja që nuk u hulumtuan kurrë.

2) Planifikimi i duhur i daljes është keqkuptuar ose nuk është bërë

Planifikimi i duhur i daljes nënkupton organizimin e biznesit tuaj, të kuptuarit e llojeve të ndryshme të marrëveshjeve që mund të strukturohen me blerësit e ardhshëm, të kuptoni llojin e blerësve dhe më pas të filloni procesin në mënyrë që biznesi të mund të shitet me lehtësi me vlerësimin që po kërkoni.

Kevin Nye ka shkruar një artikull informues mbi planifikimin e daljes, të cilin do ta rekomandoja shumë leximin, për të kuptuar këtë pikë.

3) Vlera e markës nuk është e përcaktuar ose nuk është e qartë

Nëse jeni në gjendje t’i shesni një blerësi strategjik vlera që do të merrni është shumë më tepër sesa një blerës financiar i cili do të shikojë vetëm financat tuaja dhe do të paguajë një shumëfish të caktuar bazuar në industri, rreziqet, mundësitë dhe mundësitë e fitimit të ardhshëm. Një blerës strategjik do të vendosë një vlerë të vullnetit të mirë mbi vlerën financiare e cila mund të sjellë vlerësimin e kompanisë në atë që po kërkoni apo edhe më të lartë. Nëse biznesi juaj ka një markë të qartë, ju jeni në gjendje ta artikuloni atë markë në mënyrë të qartë dhe keni evangjelistë të markave që do të vërtetojnë markën tuaj që ju jeni në një formë të shkëlqyeshme.

Mënyra më e mirë për të arritur atje është të krijoni një markë të qartë për biznesin. Unë nuk po flas për ngjyrat, temat, artifaktet kulturore që derdhen përtej mureve të organizatës suaj. Unë po flas për identitetin e biznesit tuaj pasi do të lidhet me blerësin strategjik.

Ka mënyra të shumta për të markuar një kompani, veçanërisht për ta organizuar atë për një shitje. Por shumica e bizneseve të vogla, veçanërisht ato që janë në sektorin e shërbimeve, vuajnë nga një vetëdije e veçantë për markën. Si e tillë, çdo shitje bëhet natyrë rigoroze financiare, e cila mund të minimizojë shumë vlerën e bizneseve të tilla.

Këtu është një mënyrë më e shpejtë për të ndërtuar një markë gjatë skenës.

Pasuritë janë në kamare
  • Skanoni përmes klientëve tuaj (përfshirë paraprakisht), partnerët, shoqatat, rrjetin dhe atë të punonjësve tuaj kryesorë dhe përpiquni të gjeni një industri të përbashkët, si dhe një segment në atë industri. Për shembull firmat juridike në segmentin e sigurimeve. Sugjeroni të qëndroni larg kufizimeve gjeografike pasi mund të pengojnë blerësit që nuk janë në atë rajon ose po kërkojnë të zgjerohen përtej gjeografisë së caktuar.
  • Tjetra ri-markoni faqen tuaj të internetit, marketing, mesazhe, nënshkrime email - në thelb gjithçka që mund të preket gjatë një kërkimi dhe kujdesi i duhur me atë ngrohtë. Mund të jetë e frikshme nëse nuk e keni bërë këtë - "po sikur të kujdesem për sektorët e tjerë, industritë?" Gjithmonë mund të përmendni se përqendroheni në këtë vend, por edhe gjeneralitetin e shërbimit.
  • Tjetra bashkohuni me më shumë forume, rrjete, grupe, shoqata në kamare tuaj dhe filloni të jeni një udhëheqës i mendimit duke shkëmbyer artikuj, njoftime, nibblers, tregues, vlog, blogje, komente dhe duke postuar përsëri materiale të ngjashme nga udhëheqësit e mendimit të industrisë.
  • Në thelb tani ju jeni duke krijuar një rrugë për një blerës strategjik që të hyjë dhe të rritet marka dhe / ose të plotësojë biznesin e tyre me markën.
Nëse ndonjë gjë tjetër, ri-markimi i biznesit tuaj ka shumë të ngjarë t'ju ndihmojë të ndërtoni një biznes më të fortë dhe t'ju përqendroheni më shumë në një rritje më të madhe.

4) planet e rritjes nuk mund të verifikohen

A ka biznesi juaj një plan të duhur të rritjes? Nëse nuk ka një dokument të duhur me supozimet, parashikimet, planin e marketingut, planet se si të shkallëzoni ekipin (et) e shitjeve, planifikimin e përmirësimit operacional, vlerësimet e ofrimit të shërbimeve, menaxhimin e shitësit, planifikimin e rreziqeve dhe analizën konkurruese, atëherë ka shumë të ngjarë plani i rritjes që ju mund të ketë nuk është mjaft mirë.

Shumica e blerësve që do të ofrojnë një premium për biznesin tuaj mbi dhe përtej vlerës financiare, dëshirojnë të shohin një rritje të konsiderueshme gjatë viteve të ardhshme. Gjatë prezantimit të CIM (memorandum informacioni konfidencial) dhe përmbledhjes ekzekutive, ky do të jetë një komponent kryesor në shqyrtimin e biznesit tuaj nga blerës të tillë strategjikë.

Nuk është e vështirë të krijosh një plan gjithëpërfshirës të rritjes. Vetëm një ose dy tërheqje fundjava, me ekipin tuaj drejtues mund t'ju afrohet më shumë sesa e dini.

Nëse ndonjë gjë ekipi juaj ka një shans të mirë për të lidhur dhe për të sjellë dallimet tona nëse ndonjë apo ide të tjera për të cilat ju nuk mund të mendoni, veçanërisht në një kohë kur ju do të konsumoheni me barrën shtesë për organizimin e organizatës.

5) Analiza konkurruese është e paplotë

Një analizë konkurruese fillon duke kuptuar USP-në e biznesit tuaj, të mirat që i shërben dhe planet për të shërbyer. Bazuar në këtë, duhet të zbuloni numrat, faktet, shifrat e industrisë - përmes kërkimit në internet dhe / ose blerjes së raporteve.

Një burim i shkëlqyeshëm po pyet vetëm klientët tuaj besnikë nëse ata janë kërkuar nga ndonjë shitës tjetër për biznesin tuaj. Thjesht mund të përmendni që po përpiqeni të kuptoni tregjet dhe industritë tuaja. Nëse jeni duke kërkuar të blini raporte të industrisë, ka shumë burime ku mund të blini raporte të tilla. Jam i lumtur që ju jap burime të tilla nëse keni nevojë për to. Një kërkim i thjeshtë në Google do t'ju ofrojë burime të tilla. Bazuar në të dhënat, duhet të keni një bllok fillestar të mirë për të bërë një analizë të plotë konkurruese.

• Kush janë konkurrentët dhe më e rëndësishmja pse janë konkurs?
  • Cila është mundësia që ata të largojnë klientët kryesorë nga biznesi juaj? Pse? Si mund ta mbroni biznesin tuaj nga kjo?
  • Cila është mundësia që ata të shkelin planet tuaja të rritjes? Përsëri - pse? Cilat janë hapat e zbutjes nga rreziqe të tilla?
  • A mund të ndërtoni ndonjë pengesë për hyrjen për hyrje të rinj, veçanërisht organizata më të mëdha që mund të shkelin hapësirën tuaj? Mund të jetë përmes një partneriteti ose një marrëdhënie të fortë me një shoqatë industri ose më mirë akoma përmes markave tregtare, patentave etj.
  • A mund të krijojë konkurenca juaj marrëdhënie më të mira të shitësit që mund të keni dhe të ofroni shërbimet tuaja në një mënyrë më optimale?
  • Nëse asgjë atëherë, a ka ndonjë mënyrë për ta bërë konkursin tuaj partner në biznes? Arrijnë duke thënë që të dy mund të luani në fushë dhe të ofroni shërbime plotësuese?
Nëse ndonjë gjë, një analizë e mirë konkurruese do t'ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth biznesit tuaj, industrisë suaj, t'ju lejojë të rriteni, veçanërisht në një hapësirë ​​të mbushur me njerëz dhe të mbroni klientët, partnerët dhe marrëdhëniet e shitësve që ju jeni rritur në mënyrë kaq të dhimbshme ndër vite.

6) Varësitë operacionale nuk janë hekurosur

Asnjë operacion i biznesit nuk është perfekt. Të gjithë blerësit presin skelete në dollapët e biznesit pas blerjes.

Duke thënë këtë, është e rëndësishme të hekni sa më shumë mangësi në operacionet tuaja. Mënyra më e mirë për të identifikuar mangësitë dhe planifikuar shpejt për to është krijimi i një regjistri rreziku.

Shtë me të vërtetë e thjeshtë - renditni të gjitha funksionet në operacionet tuaja, në thelb gjithçka që duhet të bëhet në baza ditore / javore / mujore për të siguruar që po sjellni fitime në biznes.

Tjetra për secilin funksion, rendisni fushat e pikave të forta dhe të dobëta, siç perceptohen nga ju dhe ekipi juaj drejtues. Për secilën forcë shënoni rreziqet që mund ta bëjnë atë forcë në një dobësi. Për secilën listë të dobësive, rreziqet tona që mund të prishin fitimet nëse dobësia nuk është fikse.

Krahas secilit rrezik të vendosur në një probabilitet që ai rrezik të ndodhë, si dhe ndikimi që do të ketë nëse ndodh në një shkallë prej 1 deri në 3–1 duke qenë ndikimi më i vogël, 3 më i rëndësishmi, në 2 vitet e ardhshme (përtej 2 viteve është e vështirë të projektohet).

Nëse e shumëfishoni probabilitetin sipas ndikimit të rrezikut, ju merrni një numër rreziku. Pastaj vlerësoni një vlerësim të përafërt të kostos dhe kohës për të rregulluar secilën sa më mirë që të keni mundësi. Nëse e shumëzoni numrin e rrezikut sipas kostos dhe i përmblidhni të gjitha, do të merrni një tregues të mirë të ekspozimit tuaj operacional. Renditja e listës do t'ju japë një ide për artikujt me rrezik të madh. Pastaj mund të zgjidhni për të eleminuar disa ose të gjitha, veçanërisht fitimet e shpejta / bangs më të mëdha, ose t'i pranoni ato siç është, por të keni një përgjigje të mirë ose të shihni nëse mund t'i transferoni ato - transferoni jashtë, eliminoni, rinegocioni.

Arsyeja numër një pse kjo është kaq e rëndësishme është që ju të merrni një ide ku ju keni një varësi të madhe nga një burim i veçantë (punonjësi, shitësi, klienti, sistemi, procesi, rregullimi, ligjor, mjedisor, madje edhe politik). Kjo do të bëhet një pikë e rëndë gjatë kujdesit të duhur nëse nuk identifikohet tashmë gjatë shqyrtimit. Shtë më mirë të keni një plan rezervë / emergjence, të zhdukni varësinë (kursin më të mirë të veprimit) ose të paktën të keni një përgjigje të mirë.

Një përgjigje e tillë e mirë mund të jetë që nëse biznesi juaj ka disa burime kryesore si punonjësit kryesorë, marrëdhëniet me shitësit, partneritetet ose shoqatat e industrisë, ai mund të përdoret në avantazhin tuaj kur strukturoni një marrëveshje. Këto mund të jenë të vështira për t'u imituar nga konkurenca ose hyrje të reja. Ju duhet të shihni se si mund t'i siguroni një besim blerësit të mundshëm që marrëdhëniet dhe varësitë e tilla janë jashtëzakonisht të forta dhe do të mbeten të forta pasi biznesi të ndryshojë duart.

7) Financat nuk janë në përputhje me standardet e huadhënësve

Kjo udhëton në shumicën e shitësve.

Së pari, nëse nuk jeni shumë të sigurt për matematikën e biznesit është e rëndësishme që ju të merrni veten të azhurnuar për këtë. Thjesht kërko Udemy ose Coursera ose LinkedIn dhe do të gjesh shumë kurse të tilla. Nuk është e mjaftueshme që CFO ose personi financiar të luajë këtë rol - sepse në fund të fundit ju jeni përgjegjës për të gjitha aspektet e shitjes, si dhe përfituesin.

Nëse ndonjë gjë, patjetër dini disa nga numrat themelorë si rritja e të ardhurave, të ardhurat diskrecionale të shitësit (ka shumë të ngjarë të përdoren për vlerësim nga një blerës të drejtën nga shkopi), llogaritë mujore të arkëtueshme, përhapja e të ardhurave në të gjithë klientët / segmentet / linjat e produktit, gjithsej borxhi etj.

Tjetra është e rëndësishme të keni libra yjor. Nëse keni mjete, marrja e një rishikimi financiar nga një CPA i financave të 3 viteve të fundit (një kontroll është më i miri, por mund të jetë i shtrenjtë) është një plus i madh dhe do të kurseni shumë kohë gjatë kujdesit të duhur. Shumica e blerësve të biznesit të vogël do të kërkojnë financim përmes huadhënësve që do të bëjnë gjithashtu një kujdes të duhur financiar dhe ka shumë të ngjarë të kërkojnë kredi të garantuara nga SBA. Këto do të kenë udhëzime më të rrepta për vlerësimin e financave tuaja.

Nëse jeni të sigurt për librat tuaj - përtej vetëm financave të përgatitura, të cilat përfshijnë kontratat, porositë e blerjeve, porositë e shitjes, faturat, regjistrimet e pagesave, faturat e shitësve, pagesa, tërheqjet e bëra nga biznesi, kreditë, detajet e borxhit, detajet e investimeve dhe oraret që mund të verifikohuni atëherë jeni në gjendje të mirë. Përndryshe, rekomandohet shumë që të merrni një auditim të CPA-së dhe nëse jo të përballueshme të paktën një përmbledhje dhe deklaratë. Këto janë para të shpenzuara mirë!

8) Deklaratat tatimore tregojnë një histori “shumë” të ndryshme

Do biznes bën dhe duhet të bëjë planifikimin e taksave çdo vit. Kjo është e rëndësishme për të siguruar që financat janë të pastra, nuk ka borxhe, titulli i biznesit është i qartë dhe më e rëndësishmja gjithçka bëhet "sipër tabelës". Natyrisht, kjo është thjesht praktikë e mirë biznesi. Gjatë procesit të shitjes, blerësi strategjik, i cili do të paguajë një premium për biznesin tuaj, ka shumë të ngjarë të duket shumë më tepër në mbulesë sesa një blerës financiar. Në mënyrë tipike kur organizon biznesin, tendenca e përgjithshme është të paraqesësh financat aq mirë sa mund të bëhet - njerëzit mund të marrin shumë krijues. Problemi bëhet kur kthimet e taksave tregojnë një histori shumë të ndryshme.

Realiteti është se njerëzit e taksave do të punojnë rreth zbrazësive për të ulur taksimin. Nga ana tjetër, ju do të keni një tendencë për të paraqitur numrat shumë më mirë sesa në të vërtetë gjatë shitjes. Gjëja e rëndësishme këtu është të sigurohet që ka një shpjegim të mirë në lidhje me zërat e ndryshëm të linjave në deklaratat tuaja tatimore dhe financat tuaja të paraqitura. Nëse keni shtesa shtesë për të normalizuar EBITDA-në tuaj, ato duhet të verifikohen dhe antiplumb. Nëse keni zhvlerësim që mund të duket problematik, duhet të keni një arsyetim të duhur pas tyre. Nëse keni zbritje që nuk janë normë, duhet të keni shpjegime të arsyeshme.

Një blerës do të trashëgojë biznesin tuaj tërësisht duke përfshirë taksimin. Pra, është e rëndësishme që ju të jeni në gjendje ta bëni blerësin të qetë që ai / ajo / ata të mund të vazhdojnë më tej me struktura të ngjashme.

9) Struktura juridike e biznesit është komplekse

E njëjta gjë vlen për strukturën ligjore të biznesit. Shumë ndërmarrje janë formuar si korporata LLC, s ose C. Disa janë në pronësi të pakicave ose dhe / ose në pronësi të grave. Disa struktura ndihmuan organizatën me taksimin, disa struktura ndihmuan në marrjen e llojeve të caktuara të kontratave, grante, përfitime. Disa ndërmarrje kanë partneritete në të gjitha linjat e vendit, disa kanë pronësi pasive, interesat e minoriteteve - mundësitë janë të pafundme. Ndërsa organizoni organizatën, është mirë të analizoni secilën prej ndërlikimeve. A ja vlen tani? A mund të thjeshtohet? Nëse hiqni ndonjë varësi ose komplekse, a do të vuajë biznesi juaj aq shumë sa jeni i gatshëm të prishni një grup të tërë blerësish që mund të paguajnë një premium më të madh për të gjithë punën tuaj të palodhur dhe netët pa gjumë?

Liçensa e biznesit tuaj, artikujt e organizimit, paraqitja me shtetin, kompensimi i drejtorit, drejtorët jo-ekzekutivë, nëse ka të tilla - të gjitha partneritetet, dokumentet dhe pronësia e tillë do të shqyrtohen. Isshtë si kërkimi i titullit për një shtëpi që dëshironi të shisni. Sa më i komplikuar titulli, aq më shumë kohë duhet, aq më i kushtueshëm është procesi i kërkimit, aq më pak numri i blerësve do të tërheqni.

10) Nxitimi për të shitur dhe ofertat "e mirë"

Do biznes është zemra dhe shpirti i pronarit të biznesit. Nëse nuk është, atëherë ka shumë të ngjarë që nuk është një biznes shumë i suksesshëm. Lënia e duhur nuk është e lehtë. Pra, kur vendimi për të shitur është marrë ose duke u mërzitur, ekziston një arsye pse dhe ajo arsye ka vlerë më të madhe se ajo zemër dhe shpirt që u derdh në themelet e organizatës. Si i tillë, nxitimi për të shitur dhe për të kaluar diçka më të madhe ose ndryshe është mjaft i madh.

Realiteti është se shumica e bizneseve të vogla do të marrin mesatarisht 9 muaj për t'u shitur. Kjo është një mesatare - ju mund të kontrolloni raporte të ndryshme, statistika që do t'ju japin detaje sipas llojit të industrisë, llojit të organizatës, llojit të blerësit dhe shumë do të varet nga kushtet mjedisore si ekonomia, politika etj, kështu që është shumë e rëndësishme të ruani disiplinën gjatë një proces shitjeje.

Bëni vetes këto pyetje:

• Cili është numri i pikës së vdekjes, nën të cilën unë nuk do të buxhetoj as 1 dollar (mos harroni se shuma neto që do të merrni është shumë më e vogël se sa oferta pasi taksat e fitimit të kapitalit, tarifat e brokerimit dhe avokatëve, si dhe paguajnë detyrimet).
  • Nëse marr vetëm këtë shumë, a do të jem në gjendje të kaloj në atë që dua të bëj pas shitjes? Nëse jo, a mund të vazhdoj të punoj me këtë blerës?
  • Nëse shikoj shumën totale që kam fituar nga biznesi im në dekadën e fundit dhe shtoj numrin e rënies, a i justifikon të gjitha punët e mia të vështira dhe netët pa gjumë?

Sigurisht, ka situata kur ju keni për të shitur biznesin për shkak të rrethanave të paparashikuara. Edhe atëherë, ju duhet t'i bëni vetes këto pyetje dhe mbase numri i të vdekurve tuaj është më i ulët, por është e rëndësishme të kaloni në këtë ushtrim. Nëse nuk jeni i sigurt, flisni me dikë besimin tuaj në mënyrë të nënkuptuar ose kërkoni këshilla.

11) Kushtet e kujdesit të duhur nuk përcaktohen qartë në LOI

Zemërimi i marrjes së një oferte dhe një letre qëllimi është aq shumë, sa që shumica e pronarëve të bizneseve thjesht do të lexojnë LOI për artikujt kundërshtues, numrat dhe strukturat e propozuara pas shitjes.

Equallyshtë po aq e rëndësishme, nëse jo më shumë, e rëndësishme për të kuptuar se si do të duket procesi i kujdesit të duhur. Do të ketë një datë pas së cilës LOI do të bëhet e pavlefshme. Sidoqoftë ka shumë situata kur perspektiva e një shitje të mirë është aq e lartë sa shitësi të shkojë përtej çdo data të tillë - "ne kemi arritur deri tani pse jo disa javë / muaj të tjerë?"

Unë do të këshilloja që përpara se të nënshkruani LOI, ta pyesni blerësin tuaj saktësisht se çfarë do të bëhet gjatë kujdesit të duhur, kush do të bëjë kujdesin e duhur, për sa kohë, çfarë kërkohet nga fundi juaj dhe si do të trajtohen ndikimet e mundshme (p.sh. punonjësit kryesorë zbulojnë, klientët kryesorë marrin erën e shitjes). Tjetra, duhet të keni një plan të plotë projekti për kujdesin e duhur të parashikuar në LOI. Nëse një plan nuk mund të bëhet sepse blerësi nuk e njeh ende biznesin tuaj, punoni me blerësin në mënyrë që ata të dinë më shumë.

Disa LOI do t'ju parandalojnë ju / ndërmjetësi juaj të tregtoni biznesin më tej derisa LOI të skadojë. Një ekskluzivitet i tillë vjen edhe me një çmim të rëndësishëm. Blerësit e tillë më mirë të jenë jashtëzakonisht fitimprurës për ju.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të mos jesh i pakëndshëm për të negociuar asgjë me një blerës, veçanërisht atë që të pëlqen vërtet. Shtë e rëndësishme të rikujtoni vazhdimisht veten se ekzistojnë shumë blerës që janë atje dhe nëse nuk keni ndonjë nevojë serioze, biznesi aktual po siguron akoma për ju, familjen tuaj dhe atë të të gjithë punonjësve tuaj, shitësve dhe madje edhe klientëve.

Përfundimisht, i gjithë procesi i kujdesit të duhur do të ketë sende të paparashikuara. Kam kaluar shumë nga këto dhe jo një herë ishte e qartë. Të vetmit që ishin më mirë ishin ato ku blerësi dhe shitësi kishin një shtysë më të madhe për të bërë marrëveshjen. Si mund të garantohet një ndeshje e tillë? Kjo është arsyeja pse unë përmenda që është e rëndësishme të punoni sa më shumë që të jetë e mundur me një blerës të ardhshëm përpara nënshkrimit të LOI.

12) Mos vazhdimi i detajeve të dokumenteve përfundimtare

Bëhet kujdesi i duhur. Të gjithë janë të ngazëllyer për të arritur në vijën e finishit. Marrëveshja përfundimtare është përpiluar dhe gjithçka që kërkohet janë nënshkrimet. Kjo është koha kur shumë gjëra mund të hidhen në miks, veçanërisht nëse blerësi është shumë me përvojë në bërjen e kësaj dhe shitësi nuk është, gjë që ndodh më shpesh sesa jo.

Së pari merrni veten një avokat jashtëzakonisht i mirë. Pyesni rreth forume, bisedoni me ndërmjetësin tuaj. Bëni pyetje avokatit ndërsa i kontrolloni ato - sa biznese të ngjashme kanë shitur, me çfarë sfidash kanë hasur, sa marrëveshje kanë kaluar dhe pse. Nuk mund të theksoj se sa e rëndësishme do të jetë kjo. Seti i fundit i dokumenteve do të jetë masiv në krahasim me të gjitha dokumentet e tjera dhe do të ketë shumë gjuhë ligjore që mund të sjellin pasoja të qëndrueshme përtej shitjes për ju. Disa nga artikujt që duhet të kaloni pa pushim.

• Kushtet aktuale të shitjes - shumat, llojet, strukturat, kush paguhet çfarë, kur, si dhe pse
  • Klauzolat jo-konkurruese - si ndikon kjo në atë që do të bësh më pas
  • Marrëveshjet e konfidencialitetit
  • Anydo marrëveshje kontraktuale pas shitjes për ju dhe / ose punonjësit tuaj kryesorë, shitësit, partnerët
  • Anydo ndikim i klientit
  • Do çështje ligjore, rregullatore, e pajtueshmërisë që mund të lindë pas shitjes bazuar në kushtet e përcaktuara në dokumentet përmbyllëse

Kjo është kaq e rëndësishme, veçanërisht pas një procesi të gjatë dhe të lodhshëm, nxitimi për të bërë grupin e fundit të nënshkrimeve është masiv. Por pasojat janë të përhershme.

përfundim

Shitja e biznesit tuaj në të vërtetë nuk është aq e vështirë, veçanërisht nëse mjediset makro janë në favorin tuaj. Gjithmonë ekziston dikush që do të dëshirojë të blejë biznesin tuaj me disa çmime. Gjëja e rëndësishme për të kujtuar është se vlera që dikush paguan dhe ju merrni nuk janë të njëjta. Ju do të merrni një vlerë të bazuar në vite pune, dhe blerësi juaj do të paguajë një vlerë bazuar në vitet e punës së pritshme të vështirë. Sa më afër që t'i afrojë ato, aq më i suksesshëm do të jetë transaksioni.

Më goditi me pyetje, mendime dhe komente. Do të më pëlqente të dëgjoja historinë tuaj.